2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında dünyaca ünlü Macar besteci Franz (Ferenc) Liszt’e adanmış konserler dizisine hoş geldiniz. “Franz Liszt Piyano Sezonu” adını verdiğimiz bu dizinin ilk konseri 23 Şubat’ta başlayıp 16 Aralık’ta son bulacak şekilde, 7 konser ve masterclass’lardan oluşuyor.

Liszt’in adı bu konser dizisi için tesadüfen seçilmedi, onun Macar kültürünün önemli bir elçisi olarak zamanında İstanbul ile özel bir bağı vardı. Bu yıl gerçekleşen Kültür Yılı da aslında onun başlattığı Macar-Türk kültürel ilişkilerin bir nevi devamı niteliğinde görülebilir.

Macarların deyimiyle Ferenc Liszt, 8 Haziran 1847’de İstanbul’a geldi ve burada beş hafta geçirdi. İstanbul’da bir müzik dükkanı ve aynı zamanda piyano üreticisi olan Alexandre Kommendiger’in evinde konakladı. Sultan Abdülmecit’in daveti üzerine sarayda iki konser verdi. Bunlar haricinde Liszt, biri açık hava konseri olmak üzere İstanbul’da pek çok konser de verdi. Sonraları da Padişah ve İstanbul ile ilişkisini hiç kesmedi.

Liszt Piyano Sezonu’nu ise değerli dostumuz, İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Festivalleri Sanat Yönetmeni, uzun süredir yaptığı etkinliklerle Macar müziğinin ve müzisyenlerinin Türkiye’deki tanınmasına katkıda bulunan ve 2022'de Macaristan Devleti tarafından Macaristan Liyakat Nişanı Şövalye Haçı’na layık görülmüş Mehmet Mestçi yönetiyor. Bu konser dizisiyle kendisi, Macaristan’ın önde gelen piyanistlerini İstanbullu müzikseverler için bir araya getiriyor.

Konserler, Beşiktaş Belediyesi'nin ve Radyo Voyage'ın destekleriyle Deniz Müzesi'nde gerçekleşiyor. Tüm destek veren kurumlara ve konserlere katılan müzikseverlere teşekkür ederiz.

Áron Sipos

Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi MüdürüDeğerli sanatseverler,

Franz Liszt Piyano Sezonu’na hoş geldiniz!

19. yüzyılın büyük bestecisi, dillere destan piyano virtüözü ve Romantik müziğin en doruklarındaki romantiklerinden Liszt’in sihirli dünyasını sizlerle buluşturmak bizleri son derece heyecanlandırıyor.

2024 Macar-Türk Kültür Yılı boyunca İstanbul’da düzenlenen ve farklı kuşaklardan çok değerli Macar piyanistlerin yer alacağı Franz Liszt Piyano Sezonu, ülkelerimizin kadim zamanlara dayanan derin dostluğuna bir parça katkı sağlayacaksa ne mutlu bize.

Liszt’in birbirinden güzel pek çok eserinin seslendirileceği, klasik müzikseverler haricinde özellikle piyanoya ve Romantik döneme tutkun müzikseverlerin de ilgiyle takip edeceğine inandığımız Franz Liszt Piyano Sezonu’nun piyano öğrencilerine de güzel bir sürprizi var: Konser vermek üzere İstanbul’a gelen tüm Macar sanatçılar devlet konservatuvarları ve üniversitelere bağlı müzik bölümlerinde master-class’lar gerçekleştirecekler.

Ünlü müzik yazarı H. Schonberg’in "… dinleyicilerin karşısında dilinin tutulduğu kişi” olarak tanımladığı Franz Liszt çağlar ötesinde; dolayısıyla her çağda genç kalabilen, ilham verdiği gibi eserleriyle daima coşturan çok özel bir deha. Yarattığı, temelleri kaya gibi sağlam piyano ekolü ve olağanüstü sonatları, konçertoları, senfonik şiirleri, çılgın parafrazları, piyano albümleri ve farklı türde pek çok ölümsüz eseriyle Liszt’in daima bizlerle olduğunu bildiğimizden bizzat onu İstanbul’da ağırlayacakmışız gibi bir coşku yaşıyoruz.

2024 Macar-Türk Yılı kapsamında Franz Liszt Piyano Sezonu’nun gerçekleşmesinde büyük katkı sağlayan Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi, Beşiktaş Belediyesi ve Radyo Voyage’a en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hafızalarda çok güzel anılar bırakacağına inandığımız coşkun Liszt rüzgârlarında buluşmak dileğiyle…

Mehmet Mestçi

Franz Liszt Piyano Sezonu Sanat Yönetmeni